AUKSINIS RUDUO LATVIJOS ŪKIUOSE

Aplankę ir dar besiruošdami aplankyti ne vieną Europos didmiestį, vieną spalio savaitgalį Viešojo saugumo tarnybos poskyrio nariai su šeimomis, ir su kelionės draugais iš Vilniaus, Trakų ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos poskyrių leidosi į gurmanišką kelionę po Latvijos ūkius degustuoti juose auginamų ir gaminamų gėrybių.

Aplankę iš Japonijos kilusių, vienų labiausiai pasaulyje vertinamų šitake grybų ūkį, iš charizmatiško ūkio šeimininko Janio sužinojome apie pačią ūkio įsteigimo idėją, apie grybų auginimo pradžią, klaidas ir pamokas, šių, ant rastų auginamų, grybų naudą sveikatai. Grybų ūkyje išragavome iš čia auginamų grybų gaminamų skanėstų, tokių, kaip sviestas ir kepta duona, ankstyvą vėsų rytą labai tinkančios sriubos ir kelis lašus grybų trauktinės, pasak ūkio šeimininko, saugančios nuo galybės virusų.

Daug sužinoję apie japoniškus grybus, aplankėme šaltalankių ūkį, kuriame ūkininkas taip pat aprodė savo valdas, papasakojo apie šaltalankių auginimą ir naudą, pavaišino rankų darbo desertu iš šaltalankių. Česnakų ūkyje, kurį įsteigė ir jame dirba visa latvių šeima, sužinojome apie česnakų auginimo ypatumus, paragavome daugybę patiekalų iš česnakų, ir nustebome, kad iš česnakų šiame ūkyje gaminami saldainiai. Medus ir netgi alus.

Ūkiuose įdomu ir smagu, tačiau Latvijoje yra nemažai įdomių pilių, todėl kaip neaplankyti bent vienos jų. Tai Jaunpils, viena geriausiai išsilaikiusių viduramžių pilių Latvijoje. Pilyje mus pasitiko pilies šeimininku prisistatęs vienuolis, kurio teatralizuoto pasakojimo dėka keliautojai buvo įtraukti į vaidinimą ir ,,pasimatavo“ karžygių, dvariškių, baronų vaidmenis. Vaizdingas jungtinių aktorių pajėgų vaidinimas leido geriau įsivaizduoti, koks gyvenimas virė Latvijoje viduramžiais, kokios intrigos buvo kuriamos pilyje. Išlydėti patrankos šūviu, leidomės toliau.

Nuostabus rudeniškas oras leido smagiai kompanijai apeiti vieną Latvijos pelkių, esančią Kemerų nacionaliniam parke. Eiti 7 km besidriekiančia jos trasa buvo tikras malonumas, o užlipus į vidury pelkės esantį apžvalgos bokštą, atsivėrė visos pelkės vaizdas.

Nė vienas nebuvome regėję unikalių dailininko V.Jermolajevo šviečiančių paslaptingų paveikslų, kuriuose specialiais dažais nutapytas vaizdas keičiasi nuo skirtingo apšvietimo: vasara virsta žiema, naktis – diena, belapis medis staiga pražysta žiedais. Paveikslų galerijoje teko garbė sutikti ir patį šių unikalių paveikslų autorių.

Nors nuo pat ankstyvo ryto lankėme vieną po kito įvairius objektus, vienas įdomus reginys keitė kitą, tačiau turėjom didžiulį norą ir malonumą aplankyti rudeninę naktinę ir rytinę Baltijos jūrą Jūrmalos kurorte.

Po tokio turiningo ir smagaus savaitgalio, atsisveikinimui su Latvija, ypatingai tiko Tervetės vyninėje įvykusi iš čia pat auginamų uogų ir vaisių – aviečių, obuolių, vyšnių, agrastų, juodųjų serbentų, svarainių ir iš „ypatingos daržovės“ – rabarbarų, pagaminto vyno degustacija. Atsipalaidavę skanavome vyną, klausėmės įdomių vyninės šeimininko pasakojimų apie vyno gamybą, skanavome šeimininkės keptos duonos su spaustu sūriu.

Tik dvi dienos, o tiek įspūdžių, tiek pašnekesių ir juoko su pasiilgtais ir naujai pažintais draugais. Atrodo, apie kelionę galėtumėme pasakoti dar ilgai, tačiau, skubam tvarkyti organizacinių reikalų netrukus, jau gruodį, vyksiančiai kelionei – šį kartą į Šv. Kalėdoms pasipuošusius didžiuosius Europos miestus.

Susiję straipsniai

Komentarai

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Dalytis straipsniu

Naujausi straipsniai